Znane osobistości związane z Świętochłowicami
Nasze miasto może poszczycić się wyjątkowymi osobistościami, które związane były przez lata z tutejszymi ziemiami. Jednocześnie swoimi zdolnościami przynosząc chlubę naszemu regionowi.
Prawdopodobnie będzie to dla wielu mieszkańców naszego miasta zaskoczeniem, że z Świętochłowicami związanych było i jest wiele znanych osobistości. To jednostki, które osiągnięciami zabłysły w całym kraju, a także na arenie międzynarodowej. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka z wybranych osób. Będziemy częściej wracać do tego tematu, ponieważ uważamy, że jest on niezwykle intrygujący i ważny.
Edmund Kulczykowski – to wybitny polski lekarz i żołnierz. Związany był ze Świętochłowicami przez wiele lat. Tutaj również został pochowany w 2000 roku. Sprawował funkcję ordynatora chirurgii, a także przez wiele lat był dyrektorem Szpitala Miejskiego nr 2 w Świętochłowicach. Odznaczony został wieloma prestiżowymi nagrodami za działalność w sferze medycyny w tym np. Order Odrodzenia Polski Polonia Restituta, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, a także Krzyż Oświęcimski.
W Świętochłowicach mieszkali piosenkarze, poeci, reżyserzy i scenarzyści filmowi.
Agnieszka Joanna Fatyga – to uznana polska piosenkarka, aktorka, pianistka. Będąc dzieckiem przez wiele lat mieszkała w Świętochłowicach. Uczęszczała do Szkoły Muzycznej w pobliskim Bytomiu. Uczyła się gry na fortepianie. Studiowała w Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie oraz na Akademii Muzycznej w Warszawie na Wydziale Operowym. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Występowała w takich filmach jak np. „Spowiedź dziecięcia wieku”, „Widziadło”, „Alternatywy 4”, „Przychodnia każdego przechodnia”.
Wiktor Polak – poeta i działacz. Sprawował funkcję prezesa słynnego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które sam założył. Brał udział w trzech powstaniach śląskich. Był redaktorem czasopisma Kocynder. Był również naczelnikiem w gminie Świętochłowice.
Janusz Kidawa – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych reżyserów filmowych i scenarzystów w naszym kraju. W naszym mieście spędził praktycznie całe swoje dzieciństwo. Został odznaczony Krzyżem Zasługi za swoją działalność filmową. Spod jego rąk powstały takie filmy jak np. „Magiczne ognie”, „Jest mi lekko”, „Białe tango’, „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”, „Sławna jak Sarajewo”, „Pejzaż horyzontalny”, „Komedianci z wczorajszej ulicy”.